Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 4 4519
Avatar
Staffa- wyspa kolomn
Dodał: glazgo »   Mon 31-01-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

Staffa (w języku staroskandynawskim określano w ten sposób filar wyspy) jedna z wysp należąca do archipelagu Hebryd w prowincji Argyll and Bute, w Szkocji. Wikingowie nadali wyspie taką nazwę ze względu na kolumnowy kształt ciosu termicznego występującego w bazaltach budujących wyspę. Kolumny te przypominały wikingom ich domy, zbudowane z ułożonych pionowo pni drzew. Wyspa stała się znana w końcu XVIII wieku, po tym jak ją odwiedził Sir Joseph Banks. On i towarzyszący mu podróżnicy zachwycili się naturalnym pięknem bazaltowych kolumn i morską grotą na brzegu wyspy, którą nazwano 'Grota Fingala'. Ta wizyta pociągnęła za sobą wizyty wielu innych znanych osobistości, przez dwa najbliższe stulecia, włączając królową Wiktorię i Feliksa Mendelssohna.Najbardziej znaną osobliwością Staffa jest Grota Fingala. Jest to ogromna grota morska w pobliżu południowego krańca wyspy, mająca około 20 m wysokości i 75 m długości, ukształtowana w klifie wśród sześciokątnych bazaltowych kolumn.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 1
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Jak Vladimir Putin gra na fortepianie
Jak Vladimir Puti..
urodzone w 2008 cz.II
urodzone w 2008 c..
A kiedy nadchodzi pora na sen...
A kiedy nadchodzi..
Słoniowatość
Słoniowatość
Ukrainka ukamienowana na śmierć
Ukrainka ukamieno..
Tuning Opla Kadetta
Tuning Opla Kadet..
Reklamy
Galeria zdjęć
Najlepszy strój Halloween 2010 Plaga meduz w Izraelu Znaleziono ciała 26 kobiet i 21 dzieci (+18) Makeupowe porażki Nurkujące psiaki Jak on tam wlazł? Tropikalny raj w centrum metropolii. Cenote na Jukatanie Śmieszne i ciekawe zdjęcia Pojazd hybrid Pieski śpią ... Najlepsze lotnisko świata. Port lotniczy Seul-Inczhon Jak oszczędzać na paliwie?  Fotomanipulacje. Etalon brazylijskiej piękności – Andressa  Soares. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Samolot lądował z 2 metrową dziurą w kadłubie! Rzeźby zrobione ze starych opon
Najnowsze sondaże
8,1%
25,7%
7,6%
51,6%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1877
Tapety