Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3287
Avatar
Skalny Kościół Temppeliaukio
Dodał: radek »   Mon 02-07-2012 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Kościół Temppeliaukio – nowoczesny kościół położony w helsińskiej dzielnicy Tl przy ulicy Lutherinkatu 3. Zaprojektowany przez braci Timo i Tuomo Suomalainen, zbudowany w 1969 należy do najpopularniejszych obiektów architektonicznych Finlandii, nie tylko wśród budowli nowoczesnych ale i historycznych.
Podziemny kościół został zbudowany wewnątrz masywnych, granitowych skał, pośrodku zwykłego placu. Kształt zewnętrzny kościoła przypomina grób korytarzowy Newgrange w Irlandii. Na zewnątrz widoczna jest jedynie miedziana kopuła wystająca spoza kamiennych bloków. Wnętrze kościoła ma kształt owalny i jest zamknięte nagimi skalnymi ścianami. Sklepienie to ogromny dysk wykonany z miedzianego drutu. Wnętrze jest oświetlane światłem naturalnym wpadającym poprzez 180 szklanych paneli umieszczonych koncentrycznie pomiędzy kopułą a ścianami świątyni. Z potężnej galerii w kolorze miedzi roztacza się imponujący widok na wnętrze budowli.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Tuning w pakistańskim stylu
Tuning w pakistań..
Mała małpka domowa
Mała małpka domow..
Statek demoluje molo.
Statek demoluje m..
Wrestling
Wrestling
Mundial2010
Mundial2010
Żółty jak arbuz
Żółty jak arbuz
Reklamy
Galeria zdjęć
Pantofelki  z ....zarostem Playing with Focus czyli zabawa z ostrością Samomumifikacja. Sokushinbutsu Części garderoby ... z drewna Schudł w ciągu roku 111kilogramów. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Retro wypadki Mgła nad Wielkim Kanionem Kolorado Więcej niż tylko zdjęcia  Gia Marie Carangi Chiński fast-food Strażak uratował psa metodą usta-usta Samochody  po przejściu burzy lodowej Aelita Andre  najmłodsza profesjonalna malarka na świecie. Szyte szklo Akcja anty-grypa w Kijowie Zdjęcia typu WTF Już waży 273 kg, a chce dojść do 570.
Najnowsze sondaże
8,1%
25,6%
7,6%
51,7%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1883
Tapety