Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 4 1232
Avatar
Mumie jaskiniowych lwów odkryto na Syberii
Dodał: Sandra »   Wed 18-11-2015 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Na terenie Syberii, w Jakucji znaleziono mumie dwóch niemalże idealnie zachowanych młodych lwów jaskiniowych,
mogą pochodzić sprzed ponad 12 tys. lat.
Żyły w Plejstocenie, gdy a lądolód na zmianę zajmował większe obszary naszej planety albo się cofał. Syberia jest znana z odkryć wielu ciekawych gatunków pochodzących z epoki lodowcowej, wcześniejsze znaleziska dotyczące lwów jaskiniowych na tym obszarze obejmowały jedynie czaszki czy fragmenty zębów i kości.Kocięta to przypuszczalnie euroazjatyckie lwy jaskiniowe (Panthera spelaea), będące jednymi z największych lwów, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi Były prawdopodobnie największymi drapieżnikami z grupy wielkich kotów z rodzaju Panthera około 25% większe od dzisiejszego lwa afrykańskiego i nieco większe od tygrysa. Żywiły się koniowatymi i jeleniowatymi. Nie jest pewne, dlaczego lwy jaskiniowe wyginęły, ale mogło to być spowodowane zmniejszającą się liczbą zwierząt, którymi się żywiły. Zanikająca populacja gatunków, na które polowały lwy, mogła być spowodowana zmianami klimatu połączonymi z polowaniami. Drapieżniki zatem nie miały szans na przetrwanie na obszarze zimnej północy Europy.
Młode lwy zostały poddane serii badań, których wyniki zostaną przedstawione pod koniec listopada. Rezultaty analiz zostaną podane wraz z innymi, dotyczącymi pozostałych gatunków odnalezionych w wiecznej zmarzlinie na tym terenie, takich jak mamuty, nosorożce włochate czy pradawne bizony Bison antiquus. Naukowcy ogłosili jedynie, że znalezione okazy nie są skażone bakteriami, takimi jak pałeczki wąglika. Pozostałe szczegóły są objęte tajemnicą.

Szczątki wymarłych gatunków znajdowane są nie tylko w Rosji, lecz także na całym świecie.
W Polsce lew jaskiniowy znany jest ze stanowisk jaskiniowych na terenie Sudetów, Tatr oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jego szczątki spotykano również na terenach otwartych znajdujących się na Dolnym i Górnym Śląsku, na Pomorzu oraz w Wielkopolsce. Liczne szczątki zwierzęcia znalezione zostały w latach 1967-1970 w jaskini niedźwiedziej w Sudetach. Archeologowie podczas eksploracji jaskini wydobyli prawie kompletną czaszkę, kręgi, fragmenty miednicy i łopatki należących do dorosłych osobników.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Usiadła i...zabiła
Usiadła i...zabił..
Gwiazdy też dłubią w nosie
Gwiazdy też dłubi..
Kochane pociechy
Kochane pociechy
Czarodziejski ogród.
Czarodziejski ogr..
Wiesz jak wygląda trylion centów?
Wiesz jak wygląda..
Zagadka dnia.Zgadnij, co reprezentują te kostiumy
Zagadka dnia.Zgad..
Reklamy
Galeria zdjęć
Śmieszne i ciekawe zdjęcia Dwie ciężarówki zgniotły jego auto. Oto najwyższa na świecie ścianka wspinaczkowa. Barbie juz nie w modzie Straszne bajki Jazda dele jak i bele czym. Gwiazdy wtedy i teraz Takie rzeczy to tylko w Teksasie Ach, te długie włosy Ferrari Celeritas Mglisty las Kostium Isaaca Clarka z Dead Space 2 Bardzo dziwna kompilacja Na chłopca spadły kawałki meteorytu Nie wszystko wygląda tak, jak to widzimy Gadżety Zabawne zwierzątka. Parada słoni w Londynie
Najnowsze sondaże
36,2%
17,5%
11,1%
35,2%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 531
Tapety