Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
- 4019
Avatar
Kryszna Dźanmasztam
Dodał: Igor »   Fri 03-09-2010 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

Jest to hinduskie święto, upamiętniające narodziny boga Kryszny, obchodzone w lecie wg kalendarza księżycowego.Pobożni wyznawcy Kryszny poprzedzają święto całodobowym postem ścisłym (nie pijąc nawet wody). Po tym następuje całonocne czuwanie, upamiętniające narodziny Kryszny w celi więziennej w Mathurze i jego cudowne uratowanie przez natychmiastowe przeniesienie do rodziny zastępczej w Vrindavanie.
O północy posążek Kryszny-dziecka jest kąpany, umieszczony w kołysce, a następnie oddaje mu się cześć.
W południowych Indiach wczesnym rankiem na zewnątrz domu kobiety usypują z mąki ryżowej ślady dziecięcych stóp, zmierzających w stronę drzwi. To symbolizuje schronienie się boga w domu rodziców zastępczych. Po ablucjach i porannych modlitwach przerywany jest post i jedzone jest prasadam (jedzenie poświęcone Bogu). Potem następuje południowa uczta, gromadząca całe rodziny, które raczą się głównie słodyczami z masła i mleka (ulubionymi przez Krysznę w dzieciństwie).
W Indiach północnych święto "Dahi-Handi" ma mniej rodzinny, a bardziej dewocyjny charakter; w miejscach, związanych z życiem boga (Vrindavan i Mathura) świątynie Kryszny są miejscem kilkudniowych, barwnych i hałaśliwych obchodów, podczas których wierni tańczą i śpiewają pieśni religijne. Inscenizuje się rasa lila transcendentalne rozrywki z życia Kryszny, obrazujące jego miłość do Radhy (to uczucie symbolizuje wzajemną miłość Boga i jego wyznawców). Jest to jedyna okazja do takich inscenizacji, które wymagają szczególnej atmosfery duchowej i odcięcia się od materialnego świata.
W stanie Maharashtra święto "Dahi-Handi" koncentruje się na inscenizacjach scen z młodości Kryszny, gdy wspólnie z towarzyszami zabaw psocił w domach sąsiadów, zabierając im np. masło. Gliniane naczynia z masłem zawiesza się wysoko nad ziemią, a tłum rozbawionych młodych mężczyzn i chłopców, krzycząc "Gowinda, Gowinda" (jeden z tytułów Kryszny), tworzy "ludzką piramidę" i usiłuje stłuc naczynia.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Niewolnicy Dubaj
Niewolnicy Dubaj
Wyjątkowy pinczer paraduje na dwóch łapach, bo dwie musi mieć wolne do trzymania torebki.
Wyjątkowy pinczer..
Bez rąk
Bez rąk
Jazda dele jak i bele czym.
Jazda dele jak i ..
A Ty co widzisz na zdjęciach?
A Ty co widzisz n..
Jak nazywają się te dwa karabiny?
Jak nazywają się ..
Reklamy
Galeria zdjęć
Śmieszne i fajne zdjęcia Karykatury  przedstawiające wybory w Rosji Gigantyczne osuwisko w kopalnie miedzi Bingham Canyon Auto zamienione w śmietnik Nowy trend w psiej modzie . WTF? Serce natury Niecodzienny wypadek samochodowy Przeszukali tony śmieci, żeby znaleźć pierścionek Ucieczka z więzienia w hollywoodzkim stylu Druhna na rosyjskim weselu Diamentową czaszkę, jak to jest zrobione. Rękodzieło Artystyczne z Drewna Stare pocztówki na Halloween Kojot vs psy Mistrzostwa Ameryki Południowej w tańcu na rurze Igrzyska azjatyckie Otwarcie gigantycznej imprezy; Gadżety  w stylu Steampunk.
Najnowsze sondaże
36,2%
17,5%
11,1%
35,2%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 531
Tapety