Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 13 2328
Avatar
Jaskinia Rąk Cueva de las Manos
Dodał: klark »   Tue 24-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Cueva de las Manos – w istocie nie jedna ale kilka jaskiń w prowincji Santa Cruz w Argentynie, na ścianach których znajdują się malowidła ludzkich dłoni, ludzkich postaci i zwierząt scen polowań , zygzaków, przedstawień słońca, figur geometrycznych, powstałych około 9–13 tysięcy lat temu. Po raz ostatni użytkowane były prawdopodobnie przez Indian z plemienia Tehuelczów, około 1300 lat temu.Jaskinie leżą w dolinie rzeki Pinturas, w samym sercu Patagonii. Wiek malowideł został obliczony na podstawie pozostałości po kościanych rurkach, za pomocą których rozpylano farbę, uprzednio zasłaniając ją dłońmi. Prawie wszystkie spośród ośmiuset rysunków nachodzą na siebie, tworząc wielokolorową mozaikę.
Pierwsze opisy jaskini pochodzą już z XIX wieku, jednak dopiero archeolog Carlos Gradin, prowadząc tam wcześniej badania, w 1964 roku przyczynił się do ich rozsławienia. Zdecydowana większość odwzorowań dotyczy lewej dłoni, co znaczy, że Indianie rozpylali farbę zręczniejszą, prawą ręką. Na suficie znajdują się także czerwone plamki, powstałe prawdopodobnie przez zanurzanie bolas w farbie, a następnie rzucanie nimi. Mineralne pigmenty zawierają tlenki żelaza (kolor czerwony i fioletowy), kaolinit (biały), jarosyt (żółty), tlenki magnezu (czarny).
Jaskinie zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
200 km/ h przez centrum miasta
200 km/ h przez c..
Moon Trance - Lindsey Stirling
Moon Trance - Lin..
Pluszowe misie
Pluszowe misie
Obrazki z retro fotografii
Obrazki z retro f..
Fotorealistyczne obrazy długopisami
Fotorealistyczne ..
Co można zrobić z  elektronicznych śmieci
Co można zrobić z..
Reklamy
Galeria zdjęć
Takiego domu jeszcze nie widzieliście! Zajefajne!!! Zdjęcia  od Ellen Rogers Śmieszne i ciekawe zdjęcia Kim Kardashian blondynką. Śnieżynki pod mikroskopem. Naprawdę kiepskie tatuaże Historia Cheerleadingu Wiocha.ru cz. 9 Torebka jak czaszka Najstraszniejsze  manekiny w sklepach z odzieżą Rzeźby z masła Diabeł Allermhe rosyjska dzielnica w Hamburgu Ajć, to bolało! Śmieszne i ciekawe zdjęcia Poniżej granicy ubóstwa, Come At Me Bro
Najnowsze sondaże
8,1%
25,7%
7,6%
51,5%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1872
Tapety