Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 13 2264
Avatar
Jaskinia Rąk Cueva de las Manos
Dodał: klark »   Tue 24-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Cueva de las Manos – w istocie nie jedna ale kilka jaskiń w prowincji Santa Cruz w Argentynie, na ścianach których znajdują się malowidła ludzkich dłoni, ludzkich postaci i zwierząt scen polowań , zygzaków, przedstawień słońca, figur geometrycznych, powstałych około 9–13 tysięcy lat temu. Po raz ostatni użytkowane były prawdopodobnie przez Indian z plemienia Tehuelczów, około 1300 lat temu.Jaskinie leżą w dolinie rzeki Pinturas, w samym sercu Patagonii. Wiek malowideł został obliczony na podstawie pozostałości po kościanych rurkach, za pomocą których rozpylano farbę, uprzednio zasłaniając ją dłońmi. Prawie wszystkie spośród ośmiuset rysunków nachodzą na siebie, tworząc wielokolorową mozaikę.
Pierwsze opisy jaskini pochodzą już z XIX wieku, jednak dopiero archeolog Carlos Gradin, prowadząc tam wcześniej badania, w 1964 roku przyczynił się do ich rozsławienia. Zdecydowana większość odwzorowań dotyczy lewej dłoni, co znaczy, że Indianie rozpylali farbę zręczniejszą, prawą ręką. Na suficie znajdują się także czerwone plamki, powstałe prawdopodobnie przez zanurzanie bolas w farbie, a następnie rzucanie nimi. Mineralne pigmenty zawierają tlenki żelaza (kolor czerwony i fioletowy), kaolinit (biały), jarosyt (żółty), tlenki magnezu (czarny).
Jaskinie zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zabawne zwierzęta
Zabawne zwierzęta
Stare slajdy w nowej odsłonie
Stare slajdy w no..
 Wielkie jaja
Wielkie jaja
Globalne ocieplenie?
Globalne ocieplen..
Nietuzinkowe, ręcznie robione lalki
Nietuzinkowe, ręc..
Dlaczego na tym bilbordzie  trzeba jak najszybciej umieścić reklamę?
Dlaczego na tym b..
Reklamy
Galeria zdjęć
Zdjęcia Chin z początku XX wieku Argyria Transport publiczny na Kubie. Sztuka z używanych gum do żucia Nowy rekord w limbo skating Biżuteria z modeliny ERROR 404 – lepsze strony błędów Wulkan Radiowóz wjechał pod tramwaj. Fotograficzne żarty Longitude 131 luksusowy  hotel w pustynnym sercu Australii Mleko. Andrey Razoomovsky Walący się mur przygniótł osiem samochodów Sliding Rock Naturalna zjeżdżalnia Wypadek awionetki w Łodzi. Wielbicielom lotnictwa cz.1 Makabryczny wypadek. Honda accord rozpadła się na pół. Rzeźba z 420 tysięcy kuleczek
Najnowsze sondaże
35,7%
17,7%
11,3%
35,3%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 524
Tapety