Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 4 4264
Avatar
Gigantyczne obsunięcie ziemi na Tajwanie
Dodał: Sandra »   Tue 27-04-2010 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

Do gigantycznego obsunięcia ziemi doszło na Tajwanie. Zwały ziemi runęły tam na główną autostradę łączącą Tajpej i Keelung na północy wyspy, w miejscu, gdzie cztery nitki łączyły się w dwie. Obecnie droga jest zasypana na odcinku około 300 metrów. Obsuwająca się ziemia po przejściu nad autostradą, zatrzymała się dopiero na sąsiednich wzgórzach. Służby ratownicze, które przybyły na miejsce kataklizmu, nie wiedziały początkowo ile samochodów mogło się znajdować na drodze podczas stoczenia się lawiny ziemnej. Na miejscu czekali na nich przerażeni kierowcy, którzy zdołali się zatrzymać przed czołem lawiny i tym samym uszli z życiem. Po przeanalizowaniu zapisu z kamer drogowych okazało się, że autostrada nie była zatłoczona. Mimo to podczas zejścia lawiny przejeżdżały nią trzy samochody. Jeden z nich został namierzony przez zainstalowany w nim system GPS. Na tej podstawie dokładnie określono miejsce znajdowania się zasypanego samochodu. Usunięcie lawiniska potrwa wiele dni, nie wiadomo też czy droga zostanie ponownie otwarta, ponieważ w miejscu uderzenia lawiny droga prowadzi na filarach nad doliną i jej konstrukcja mogła zostać uszkodzona. Imponująca lawina została uwieczniona na zdjęciach lotniczych, które zamieszczamy pod artykułem. Obsunięcia ziemi należą do częstych zjawisk na Tajwanie. Głównie są one wynikiem intensywnych opadów deszczu, które sprawiają, że ziemia przesiąka wodą i wówczas następuje jej obsuwanie się na drogi i obszary zabudowane. Bardzo trudno jest przewidzieć, gdzie taka lawina może zejść. W tym przypadku wszystko działo się na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu sekund. W ostatnich miesiącach warunki pogodowe nie sprzyjały obsunięciom ziemi, ponieważ Tajwan jest pogrążony w suszy, podobnie jak południowa część kontynentalnych Chin. W ciągu miesiąca spada kilkukrotnie mniej deszczu niż normalnie powinno. Jednak nie tylko opady są odpowiedzialne za obsunięcia gruntu, ponieważ na ich występowanie wpływ mają też trzęsienia ziemi. W ostatnich dniach rejon wyspy nawiedził wstrząs o sile ponad 6 stopni w skali Richtera.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 8
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
 Statek z klocków LEGO
Statek z klocków..
Tajskie sprzedawczyni orzechów betel
Tajskie sprzedawc..
Skuter śnieżny Hima. Koncept
Skuter śnieżny Hi..
Czyż to nie jest żenujące?
Czyż to nie jest ..
Ważył  zaledwie 275 gramów.
Ważył zaledwie 2..
Wytłumacz te zdjęcia
Wytłumacz te zdję..
Reklamy
Galeria zdjęć
Myjnia samochodowa! Kawałek drewna wbił jej się w głowę Śmieszne i ciekawe zdjęcia Gigantyczne osuwisko w kopalnie miedzi Bingham Canyon Niesamowite fotografie Drogi Mlecznej Starcie tytanów Gwiazdy Powrotu do przyszłości 25 lat później. Najdłuższy pocałunek świata. Policyjny Lamborghini Gallardo LP560-4 do kasacji Hipopotam atakuje Najstarszy Kubańczyk swiętuje 111 urodziny Włosy Peruwiańskie wampiry Wędkarka złowiła rekordowy okaz. Reklama na autobusach Ludzie vs zwierzęta Zabawne zwierzęta Fotografie z charyzmą
Najnowsze sondaże
35,9%
17,6%
11,2%
35,3%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 527
Tapety