Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 4017
Avatar
Gigantyczne obsunięcie ziemi na Tajwanie
Dodał: Sandra »   Tue 27-04-2010 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

Do gigantycznego obsunięcia ziemi doszło na Tajwanie. Zwały ziemi runęły tam na główną autostradę łączącą Tajpej i Keelung na północy wyspy, w miejscu, gdzie cztery nitki łączyły się w dwie. Obecnie droga jest zasypana na odcinku około 300 metrów. Obsuwająca się ziemia po przejściu nad autostradą, zatrzymała się dopiero na sąsiednich wzgórzach. Służby ratownicze, które przybyły na miejsce kataklizmu, nie wiedziały początkowo ile samochodów mogło się znajdować na drodze podczas stoczenia się lawiny ziemnej. Na miejscu czekali na nich przerażeni kierowcy, którzy zdołali się zatrzymać przed czołem lawiny i tym samym uszli z życiem. Po przeanalizowaniu zapisu z kamer drogowych okazało się, że autostrada nie była zatłoczona. Mimo to podczas zejścia lawiny przejeżdżały nią trzy samochody. Jeden z nich został namierzony przez zainstalowany w nim system GPS. Na tej podstawie dokładnie określono miejsce znajdowania się zasypanego samochodu. Usunięcie lawiniska potrwa wiele dni, nie wiadomo też czy droga zostanie ponownie otwarta, ponieważ w miejscu uderzenia lawiny droga prowadzi na filarach nad doliną i jej konstrukcja mogła zostać uszkodzona. Imponująca lawina została uwieczniona na zdjęciach lotniczych, które zamieszczamy pod artykułem. Obsunięcia ziemi należą do częstych zjawisk na Tajwanie. Głównie są one wynikiem intensywnych opadów deszczu, które sprawiają, że ziemia przesiąka wodą i wówczas następuje jej obsuwanie się na drogi i obszary zabudowane. Bardzo trudno jest przewidzieć, gdzie taka lawina może zejść. W tym przypadku wszystko działo się na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu sekund. W ostatnich miesiącach warunki pogodowe nie sprzyjały obsunięciom ziemi, ponieważ Tajwan jest pogrążony w suszy, podobnie jak południowa część kontynentalnych Chin. W ciągu miesiąca spada kilkukrotnie mniej deszczu niż normalnie powinno. Jednak nie tylko opady są odpowiedzialne za obsunięcia gruntu, ponieważ na ich występowanie wpływ mają też trzęsienia ziemi. W ostatnich dniach rejon wyspy nawiedził wstrząs o sile ponad 6 stopni w skali Richtera.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 8
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Motocykl z lat 1930.
Motocykl z lat 19..
Nie szara mysz.
Nie szara mysz.
Diablada - taniec diabłów
Diablada - taniec..
Kostium Oko Saurona
Kostium Oko Sauro..
Jamesy Bondy. Agenci 007
Jamesy Bondy. Age..
Policja przeszukała dom dilera narkotyków..
Policja przeszuka..
Reklamy
Galeria zdjęć
Tatuaże dla wielbicieli horrorów Dziwne stworzenie w Zatoce Perskiej. Najdziwniejsze stroje na wybiegach Kreatywna tasma klejąca Zabawne zwierzęta Lionel Bawden rzeźby z ołówków i kredek Cornacchia - Computer Graphics Najdziwniejszy pierścionek na świecie Momenty w których mówisz O cholera! cz.II Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Takie rzeczy tylko w Kanadzie Sposób zerwać z dziewczyną  Niesamowity domek na drzewie Porsche 911 zakopane w niezaschniętym betonie Wąż-dusiciel vs waran Koparka kontra most Niezwykły wieżowiec  w Niżnym Nowogrodzie. Meble wykonane z morskich min
Najnowsze sondaże
35,8%
17,8%
11,3%
35,2%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 523
Tapety