Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 5232
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Szproty w puszce
Szproty w puszce
Pomysłowość przemytników narkotyków nie zna granic
Pomysłowość przem..
Najlepsze foto Ferrari.
Najlepsze foto Fe..
Noworoczne kąpiele w szkockim Edynburgu.
Noworoczne kąpiel..
Gdzie  zatrudnić potwora z horroru.
Gdzie zatrudnić ..
Aerografia na samolotach
Aerografia na sam..
Reklamy
Galeria zdjęć
Miniatura Szwajcarii Mono Abel jako Mad Moxxi Genialne hiperrealistyczne tatuaże Jak Boss, czyli kto tu rządzi. Jak zabezpieczyć auto przed gradem WTF, co to miało byc ? Nie parkuj  auta koło rury z wodą A gdyby tak zamienić logotypy? Dziwne rzezby... Zabawne zwierzęta. Zawody w jedzeniu baluta To się nazywa praca zespołowa! Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Eksplozje ładunków ukrytych w paczkach. Śmieszne i ciekawe zdjęcia WTF? Trzy dni i trzy noce pod napięciem miliona woltów. Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia
Najnowsze sondaże
36,6%
18,4%
11,5%
33,5%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 495
Tapety