Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3882
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zagadka dnia. Zgadnij, do czego służy to urządzenie?
Zagadka dnia. Zga..
Połknął swoje wymiociny
Połknął swoje wym..
Niedaleko pada jabłko od jabłoni
Niedaleko pada ja..
Pies i orangutan najlepszymi przyjaciółmi
Pies i orangutan ..
Śmieszne i ciekawe zdjęcia
Śmieszne i ciekaw..
Ganguro
Ganguro
Reklamy
Galeria zdjęć
Pionowy ogród Patricka Blanca, Madryt. Tak wyglada skóra po uderzeniu piorunem Extremal Co można zrobić z zapałek ? Załamanie psychiczne Sposób na myszy Metamorfoza Odkryto szczątki największego dinozaura na świecie Śmieszne i ciekawe zdjęcia Miłość matki nie zna granic Jak wygląda 200 kcal? Zapinane łóżko Labirynt z książek Wiocha.ru cz.23 Największa na świecie bobrowa tama Schudł 100 kg w rok! Niesamowite bilboardy Anomalie w Chinach
Najnowsze sondaże
19,3%
12,7%
26,2%
41,8%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 450
Polecamy
Tapety
Tapety na  Pulpit (Auto Wallpaper2) Forests. Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (28 foto) HD Wallpapers cz2. Wellwasser Bluescreen Screensaver Tapety HD na pulpit  Nature Landscapes Wallpapers Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto)