Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3298
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Rajstopy dla mężczyzn.
Rajstopy dla mężc..
Ofiara operacji plastycznych
Ofiara operacji p..
Szaleniec zepchnął na tory kobietę.
Szaleniec zepchną..
Fajny pomysł na pokój strachu
Fajny pomysł na p..
Zmarł Steve Jobs - legendarny twórca firmy Apple
Zmarł Steve Jobs ..
Ubrania z sierści piesków
Ubrania z sierści..
Reklamy
Galeria zdjęć
Pij mleko! Kreacja z ludzkich włosów łódź podwodna do... przemytu narkotyków Oczekujące na swoich panów  Wielki  pajak z balonów Więcej niż tylko zdjęcia Humanoid z Atakamy Graffiti  od Banksy Ale brwi, albo brew Niecodzienni ludzie,niecodzienny widok Prawdziwy cud. Przeżyli 50 dni na morzu Sklep z odzieżą o nazwie „Hitler”  w Indiach Pijane kobiety... Dziecko bez nosa Jednooki kotek Sir Staffington Tough Mudder 2012 Udomowiony kangur Mumie z pustyni Takla Makan
Najnowsze sondaże
8,3%
27,2%
8,5%
49,3%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1370
Polecamy
Tapety
Diably,Diablice i inne demony Tapety Continents - Kontynenty Broń -Tapety na pulpit Canyon.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (7foto) Screensaver na pulpit Zodiac Clock  3D Canyon.Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (7foto)