Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3634
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zawodowa jazda na rolkach
Zawodowa jazda na..
Emocje podczas premiery filmu w Indiach
Emocje podczas pr..
Fantastyczne rzeźby z kolorowych ołówków
Fantastyczne rzeź..
Mewy atakują! - seagulls attack
Mewy atakują! - s..
Przez pięć lat spał obok zmarłej żony. 6 foto
Przez pięć lat sp..
Katakali
Katakali
Reklamy
Galeria zdjęć
Palcie na zdrowie Czerwony szlam zalewa Węgry. Vava Suresh , specjalista od węży Lampy Tramp Reprymenda dla izraelskich żołnierek Małpy w maskach - przerażający widok Jaką rolę odgrywa Ganges?? Niesamowite tatuaże Antylopa Madoqua domowym zwierzątkiem Dzieciaki rozrabiają .  Haft  na zdjęciach rentgenowskich Na chłopca spadły kawałki meteorytu Paznokcie w stylu spalonego papieru Torty i ciastka Lady Gaga Góry lodowe Poproszę trochę prywatności… Broń skonfiskowana jednemu z gangów narkotykowych Śmieszne i ciekawe zdjęcia
Najnowsze sondaże
7,8%
26,7%
8,2%
50,5%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1495
Polecamy
Tapety
Forests. Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (28 foto) Tapety na Pulpit kreatyw 2011 cz1 Tapety HD na pulpit  Nature Landscapes Wallpapers Tapety Continents - Kontynenty Tapety na pulpit Popular-02-wallpapers Tapety Animals na pulpit komputera - I  1920X1200 (32 foto)