Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3804
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zatrzymał nagiego  kibica.
Zatrzymał nagiego..
Limuzyny ,limuzyny…
Limuzyny ,limuzyn..
Rekordowa parówka British Steam Car
Rekordowa parówka..
Matczyny instynkt
Matczyny instynkt
Wpadki na wybiegu
Wpadki na wybiegu
Emotikony i koty
Emotikony i koty
Reklamy
Galeria zdjęć
Śmieszne i ciekawe zdjęcia Seks symbole  dzisiaj . Wesołe Święto Dziękczynienia Śmieszne i ciekawe zdjęcia 45 tonowy żuraw podzielił dom na dwie części Wizualizacja długu publicznego USA. Latające koty Zabawne zwierzęta Kościól sw.Kolumbana z Iony we Włoszech Bałwan Co można zrobić ze starych zegarków ? Niecodzienny wypadek Taki dodatek do ubrań powinien być w standardzie. W domu Snoop Dogga włączył się przeciwpożarowy alarm 8 kreatywnych designów lamp Fakir Mustafar autor książki Modern Primitives Uważaj z kim pijesz Subaru Impreza WRX STi – rzadki samochód.
Najnowsze sondaże
7,9%
26,1%
8,1%
51,1%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1547
Polecamy
Tapety
Cristmas Screensaer 3D od 3D Planet Forests. Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (28 foto) HD Wallpapers cz2. Tapety na telefon ) Great Smoky Mountains.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (17 foto) Wampirzyce