Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 5425
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Kot walczy z własnym ogonem
Kot walczy z włas..
Czarny świat
Czarny świat
Gangnam style w wykonaniu Hitlera
Gangnam style w w..
Ośmiolatka chce zdetonować szkołe
Ośmiolatka chce z..
Gwiazdy pod rentgenem
Gwiazdy pod rentg..
Krypta Kapucynów
Krypta Kapucynów
Reklamy
Galeria zdjęć
Mistrzowie drugiego planu Podwodny ślub w Meksyku Kreatywne reklamy na windzie, w windzie… Śmieszne i ciekawe zdjęcia Śmieszne i ciekawe zdjęcia Przesadna  pedantyczność Kim Kardashian blondynką. Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Dzień Dam 2015 w Wielkiej Brytanii Co cię może spotkać w tanich hotelach Gwiazdy rocka kiedyś i teraz Sposoby  przechowywania kotów Astacopsis gouldi. Największy rak świata Zycie w więzieniu Zadymy po meczu w Barcelonie Zwierzęta w perukach Drugie życie płyt winylowych Wiocha.ru
Najnowsze sondaże
36,4%
18,3%
11,3%
34,0%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 503
Tapety