Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3506
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Europejska mapa stereotypów.
Europejska mapa s..
Niesamowity taniec godowy!
Niesamowity tanie..
Laura Katarzyna, lalka Barbie z facebook
Laura Katarzyna, ..
Chiny  przeżyła upadek z 27 piętra
Chiny przeżyła u..
 Najbardziej odjechane i kreatywne motocyklowe kaski na świecie
Najbardziej odje..
Śmieszne zdjęcia na dobry humor
Śmieszne zdjęcia ..
Reklamy
Galeria zdjęć
G*wno sie zdarza.. Kalendarz dla miłośników dziewczyn w stylu Pin-up Zdjęcia eksplozji Śmieszne i ciekawe zdjęcia Gigantyczne szczury opanowują Nowy Jork. śmieszne miny polityków Tatuaże krzyże Jak wygląda więzienie w Afganistanie? Wylinka u scolopendry Dziewczyny w stylu anime Poślubił postać z gry Narzędzia tortur inkwizycji . Niezwykła przyjaźń Z brodą i bez -jak Wam sie podoba? Śmieszne fotki dla dorosłych Talia kart od Vladislava Erko Naprawiłem to! Będziesz moją mamą?
Najnowsze sondaże
8,0%
26,9%
8,3%
50,1%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1446
Polecamy
Tapety
Voyage of Columbus 3D Screensaver Lakes.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (50 foto) Animal Wallpapers 1600x1200 Fotografie typu rybie oko. Tapety na pulpit HD - kolej Tapety HD na pulpit - Animals cz. 1