Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3509
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Z żywego szkieletu zmieniła się w pełną życia zdrową kobietę.
Z żywego szkielet..
Zima to niebezpieczna pora roku dla kierowców
Zima to niebezpie..
Fatalny błąd nauczyciela
Fatalny błąd nauc..
Huang Guofu, artysta malujacy ustami i nogami
Huang Guofu, arty..
Ekwadorczycy bardzo lubią świnek morskich.
Ekwadorczycy bard..
Przewracają radiowozy dla zabawy.
Przewracają radio..
Reklamy
Galeria zdjęć
Dlaczego ona to sobie zrobiła? Las samobójców Po sztormie Sztuka z kamieni. Fotobomby cz. 12 Argyria Zabawne zdjęcia dla dorosłych Jak hipopotamica  z zoo uciekała Zwierzęta w perukach Nie pozostawiaj w zimie zbyt długo otwartych drzwi Jaguar ma 75 lat Kot o dwóch pyszczkach Śmieszne i ciekawe zdjęcia Amerykański film na polskim plakacie Korrida liliputów  Polowanie na pytona na żywą przynętą... Lodowe rzeźby z baniek mydlanych Miniaturowy dom na kółkach
Najnowsze sondaże
7,9%
26,9%
8,4%
50,0%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1448
Polecamy
Tapety
Kompozycja Gray Zune Tapety Animowane DrScene HD - 07.2012 do  Windows 7,Vista Beaches Wallpapers Hot Video Wallpapers -01 Canyon.Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (7foto) Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto)