Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 5114
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zaczeping po indyjsku
Zaczeping po indy..
Fioletowa wiewiórka
Fioletowa wiewiór..
Wenezuela - kraj przemocy
Wenezuela - kraj ..
Jak opróżnić jezioro w kilka minut
Jak opróżnić jezi..
Indyjskie tatuaże z henny
Indyjskie tatuaże..
W sercu afrykańskiej nocy.
W sercu afrykańsk..
Reklamy
Galeria zdjęć
Zgadnij, kto to namalował? Suczka pokochała małe kotki jak swoje dzieci Luksusowa kawalerka w McKinney w stanie Teksas Przedświąteczna gorączka w  fabryce fajerwerków Fanki Skrillex Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Poznajcie Zeusa, ślepą sówkę Lwica w walce z krokodylem Mindfuck cz.6 Anomalie w Chinach Ze złota Śmieszne i ciekawe zdjęcia Pomysł na klamki do drzwi Drugie życie zużytych opon Zagadka dnia Reklama coca-coli Tęcza nad Wodospadami Wiktorii Niezwykłe domowe zwierzątko
Najnowsze sondaże
36,6%
18,4%
11,5%
33,4%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 494
Tapety