Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 4673
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
W Rio de Janeiro rozpoczął się karnawał.
W Rio de Janeiro ..
Piękny obraz
Piękny obraz
35-latek na motorze wjechał w tłum zgromadzony pod oknem papieskim
35-latek na motor..
Myślała, że to alergia na  kosmetyki, okazało się, że ma raka
Myślała, że to al..
Mindfuck cz.10
Mindfuck cz.10
Najtrudniejszy sposób robienia pompek
Najtrudniejszy sp..
Reklamy
Galeria zdjęć
Lot nad Dniestrem na  wbitych w plecy hakach! Australian Body Art Carnivale 2010 134 tony marihuany pójdzie z dymem.  Dziewica obchodzi 107. urodziny.   Zabawne minki Pantyface! Nowy japoński fetysz Za kulisami Milczenia owiec Tak wyglada skóra po uderzeniu piorunem Śmieszne i ciekawe zdjęcia 5,5-metrowy wstęgor królewski  u brzegów Kalifornii. W furii wyrwał główkę 7-letniemu synkowi Do kogo oni są podobni? 1 metr 89 centymetrów Atak na amerykańskiego ambasadora w Seulu. To miała być słodziutka mini-świnka Mukly Superbohaterowie Prostytucja – nowa forma niewolnictwa
Najnowsze sondaże
37,0%
18,4%
11,6%
33,1%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 484
Polecamy
Tapety
Abstract mobile wallpapers Water Clock 3D Screensaver Kompozycja Safari do win XP SP1-SP3.  Tapety HD na pulpit - Animals cz. 2 Tapety na pulpit Popular-02-wallpapers Great Smoky Mountains.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (17 foto)