Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3309
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Moment
Moment
Złota Birma.
Złota Birma.
Miś  nalożył cło za przejazd
Miś nalożył cło ..
Świetne karykatury znanych osób.
Świetne karykatur..
Przesadziły z silikonem
Przesadziły z sil..
Fotografie Edwarda Curtisa dokumentujące życie Indian
Fotografie Edward..
Reklamy
Galeria zdjęć
Świątynia Pokutna Świętej Rodziny w Barcelonie Smok z Komodo. Do kogo oni są podobni Pizza  Igrzyska azjatyckie Otwarcie gigantycznej imprezy; Śmieszne i ciekawe zdjęcia Krwawy dizajn Granica Meksyku z USA Bez rąk Domy i apartamenty polskich celebrytów Pebbelz Da, modelka z największymi sylikonowymi pośladkami Piękne żaby Coca- taniec ,który złagodzi  smoka. Dobrze być milionerem. Schudł  182 kg. Utknął Jest nas siedem miliardów Może w tym roku choinka z puszek?
Najnowsze sondaże
18,1%
12,4%
26,2%
43,3%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 386
Polecamy
Tapety
Abstract mobile wallpapers Valentine 3D Screensaver Screensaver na pulpit Zodiac Clock  3D Tematy na telefon komórkowy S60 (Symbian series 60) Kompozycja Legends do win XP SP1-SP3. Tapety Christmas Girls Wallpapers (40 foto)