Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 5302
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Ciekawy pomysł na jacuzzi
Ciekawy pomysł na..
Dzhallikattu -pokonanie byka gołymi rękoma
Dzhallikattu -pok..
Alternative Hair Show 2012
Alternative Hair ..
Kreatywna reklama od George Logana
Kreatywna reklama..
Wypadek podczas wyścigów samochodowych
Wypadek podczas w..
Niewolnicy brązu - tanorektycy
Niewolnicy brązu ..
Reklamy
Galeria zdjęć
Krokodyl zjada małego hipopotama. Apokaliptyczny bunkier w Kalifornii. To jest biust 45-letniej aktorki i modelki Elizabeth Hurle Roboty ze śmieci Mindfuck cz.13 Tatuaże na głowie Śmieszne i ciekawe zdjęcia Reakcja alergiczna na twarzy Interesujące znaleziska z rosyjskich lasów Papierowy Banshee z StarCraft 2 Oryginalne,nietypowe  zaproszenia ślubne  Publiczne egzekucje na Dzikim Zachodzie Dziewczyna noszona przez  brata w plastikowej misce Rekreacje i parodie na 'Mona Liza' 26,8 kg przczół Głowa Stevea Jobsa, twórcy Apple, na talerzyku Brodaczy Ilustracje Felideusa Bubastisa
Najnowsze sondaże
19,1%
12,7%
26,6%
41,6%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 497
Tapety