Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 5037
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Przerażająca akcesoria dla komputera
Przerażająca akce..
Prostytucja – nowa forma niewolnictwa
Prostytucja ̵..
Powstawanie rysunku Od początku do końca
Powstawanie rysun..
Kreatywne Wizytówki
Kreatywne Wizytów..
Nowy pracownik w firmie
Nowy pracownik w ..
Dawid Blaine street magic
Dawid Blaine stre..
Reklamy
Galeria zdjęć
Naprawiłem to! Zabawne zwierzęta. Blizny po poparzeniu przez  kubomeduzy . Body art Nietradycyjne metody leczenia Śmieszne i ciekawe zdjęcia Qian Hongyan Psychotria elata - kwiat przypominający usta gejszy Eksplozja w autobusie. Pięć osób zginęło Gwiazdy pod rentgenem T-shirty, świat zwierząt  WonderCon 2010 Botoks Zaszyli jej czaszkę w jamie brzusznej! Śmieszne i ciekawe zdjęcia Im Udalo Się Schudnac Śmieszne fotki dla dorosłych Przez rok spała obok zwłok męża
Najnowsze sondaże
19,2%
12,9%
26,1%
41,8%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 490
Tapety