Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3433
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Giugiaro Frazer-Nash Namir Najszybsza hybryda świata!
Giugiaro Frazer-N..
Cudowne ocalenie
Cudowne ocalenie
A Ty co widzisz na zdjęciach?
A Ty co widzisz n..
Takie rzeczy tylko w USA
Takie rzeczy tylk..
Z lotu ptaka.
Z lotu ptaka.
Top 10 najbardziej wpływowych mafii świata
Top 10 najbardzie..
Reklamy
Galeria zdjęć
Eksplozja promu na Bałtyku Rzeczy rozmiarów mikro. Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia Myśliwi zabili ciężarną anakondę. Co oznacza ten znak drogowy? Największy Koran świata Usa vs Japonia Ernestine Shepherd, najstarsza kulturystka świata Zakazy są po to, by je łamać! cz.V Największe rogi świata. Adolf Wlfli – szalony artysta Mega  łóżko. Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia. Maluszek w dniu narodzin ważył zaledwie 275 gram Szkodliwość palenia papierosów Noże myśliwskie. Spotkanie gorylich braci po trzech latach rozłąki. Sposób na dziury w drodze
Najnowsze sondaże
40,3%
19,2%
11,8%
28,7%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 407
Polecamy
Tapety
Tapety HD na pulpit - Animals cz. 4 HD Wallpapers cz1. Kompozycja Windows 7 theme Forests. Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (28 foto) Tapety na pulpit 1600X1200 Australia ! Tapety Noworoczne Tapety Sylwestrowe (1600X1200)