Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3856
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Kontrowersyjna reklama hamburgera
Kontrowersyjna re..
Tonący jacht?
Tonący jacht?
Nagły atak tygrysa
Nagły atak tygrys..
Pies zagryzł węża ratując właścicieli
Pies zagryzł węża..
WTF?
WTF?
Festiwal tatuażu i sztuki zdobienia ciała w Sydney.
Festiwal tatuażu ..
Reklamy
Galeria zdjęć
Lenda Murray Droga Olbrzymów Niefortunne logotypy Śmieszne i ciekawe zdjęcia Koszmarne tatuaże. Fatalna pomyłka Na dworcach kolejowych w Chinach Zagadka dnia. Zgadnij, co to jest ? Lodowe rzeźby stworzone przez naturę. Firmowy styl Ciężarówka nie zmieściła się w ulicę Myszy polne Najstraszniejszy samochód świata Prawdziwy cud. Przeżyli 50 dni na morzu Willa na sprzedaż Piwomida Streakerzy, golasy na boisku Śmieszne fotki dla dorosłych
Najnowsze sondaże
19,3%
12,6%
26,5%
41,6%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 445
Polecamy
Tapety
Kompozycja Safari do win XP SP1-SP3. Canyon.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (7foto) Tapety 3D HD - High Definition Lakes.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (50 foto) Voyage of Columbus 3D Screensaver Fotografie typu rybie oko.