Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 4052
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Fotomanipulacje bez Photoshopa
Fotomanipulacje b..
Spis zwierząt  w londyńskim zoo
Spis zwierząt w ..
Zakopali psa żywcem
Zakopali psa żywc..
Płaczący robot
Płaczący robot
Dziwny Make-up
Dziwny Make-up
Takie rzeczy tylko w Indiach
Takie rzeczy tylk..
Reklamy
Galeria zdjęć
Ten szympans sam sobie gotuje Dzieła sztuki  ze starych gazet i czasopism Wenecja z lotu ptaka Porcelanowe kung fu Już w niedzielę mogą wyjść na powierzchnię Slup kontra Ferrari. Coś od rodziny Adamsów… Oh, Sh*t !!! Powódż w Bangkoku Kobieta  waży mniej niż jej 7-letnia córka. łódź podwodna do... przemytu narkotyków Pedicure Podziemne miasto Coober Pedy Leland Bobb magia makijażu Ekskluzywne lalki Wiezienie w San Pedro Sula Dziwne imiona i nazwiska maja ludzie Gąsior zaopiekował się  groźnym bokserem
Najnowsze sondaże
19,3%
12,6%
25,9%
42,2%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 467
Polecamy
Tapety
Valentine 3D Screensaver Tropical Fish 3D Screensaver Tapety HD na pulpit - Animals cz. 4 Animal Wallpapers 1600x1200 Wampirzyce Tapety Animals na pulpit komputera - I  1920X1200 (32 foto)