Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3119
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Jedyna świnia w Afganistanie.
Jedyna świnia w A..
Najstarsza winnica świata
Najstarsza winnic..
Zmarł Ivo Pesak znany jako Jozin z bazin
Zmarł Ivo Pesak z..
Carpe diem!
Carpe diem!
Flagi państw wykonane z jedzenia
Flagi państw wyko..
Najgłębszy basen świata - Nemo 33 w Brukseli
Najgłębszy basen ..
Reklamy
Galeria zdjęć
Oto pokoje fanek sagi Zmierzch. Rekord świata w ilości ubranych koszulek Pierwsza ścieżka rowerowa w Moskwie Kangur i  wombat  najlepszymi przyjaciółmi Zombie ślub i wesele. Floral X-rays,kwiaty w promieniach rentgenowskich Najwyższa wieża z klocków LEGO Oetzi, człowiek lodu Leila Lopes. Miss Universe 2011 Zdjęcia typu WTF z Twittera cz.II Surface piercing Lionel Bawden rzeźby z ołówków i kredek Modne rajstopy Szalony tuning Kiedy ptaki atakują Kwitnienie łubinu nad jeziorem Tekapo Edward Michael Grylls sztuka przetrwania Gasimy  pożary.
Najnowsze sondaże
8,5%
27,7%
8,7%
48,6%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1280
Polecamy
Tapety
Tapety na Pulpit kreatyw 2011 cz1 Tropical Fish 3D Screensaver Kompozycja Safari do win XP SP1-SP3. HD-Wallpapers 2560X1600 Tapety na  Pulpit (Auto Wallpaper2) Abstract mobile wallpapers