Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 5541
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Stado słoni przeszło ulicami Waszyngtonu
Stado słoni przes..
Bezzębny uśmiech
Bezzębny uśmiech
Najdroższy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom II 40/50HP Continental
Najdroższy samoch..
Pomysły na choinkę.
Pomysły na choink..
New World Trade Center - Animation 2013
New World Trade C..
Afryka z lotu ptaka
Afryka z lotu pta..
Reklamy
Galeria zdjęć
Nowa fryzura Julii Tymoszenko! Zabawne zwierzęta. Nieudana akcja ratownicza chińskich strażaków Kolorowe uliczki Holandii Zmieniła płeć, żeby ożenić się ze swoją nianią 79 -letni aktor na Chińskim Tygodniu Mody Buto mobile. Plymouth miasto pogrzebane w popiele Hipopotam vs lwy. Obrazy rysowane na pudełkach od zapałek Winda Hammetschwand Studenci zjedli kota Works by mikemayhew Niezwykłą umiejętność 25-letniego Chińczyka Czyj to samochód? Nadzy kibice na boiskach. Sposób na dziury w drogach Elisabetta Rogai obrazy malowane winem
Najnowsze sondaże
36,2%
18,2%
11,3%
34,4%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 506
Tapety