Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3730
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Treningi żołnierzy chińskich sił specjalnych
Treningi żołnierz..
Lady Gaga, sposób na fanów
Lady Gaga, sposób..
Anny Piaggi,- ostatni żyjący autorytet w sprawach sukien
Anny Piaggi,- ost..
Kosztowny wypadek
Kosztowny wypadek
Giger-twórca postaci do filmu Obcy
Giger-twórca post..
Znajdż na zdjęciu kota
Znajdż na zdjęciu..
Reklamy
Galeria zdjęć
BUDOWLAŃCY URATOWALI TOPIĄCĄ SIĘ KOBIETĘ Staffa- wyspa kolomn Wielka Świątynia Azteków.Templo Mayor Faceci robią  dzióbki Freeganizm. Antykonsumpcyjny styl życia Modyfikatory ciała Torty rozwodowe Kristina Rei,  zrobiła sobie elfie uszy Własny PUB w Piwnicy Nie wierz własnym oczom! Świetlne pole Modyfikacje ciała Nie wierz wlasnym oczom! Bardzo słodkie szczeniaki buldoga Zabawne czapki Schwarzenegger otworzył własne muzeum Schwarzenegger Jedna osoba zginęła, a 30 zostało rannych w katastrofie kolejowej na południu Włoch. Najlepsi przyjaciele.
Najnowsze sondaże
18,9%
12,3%
26,4%
42,5%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 424
Polecamy
Tapety
HD-Wallpapers 2560X1600  Tapety HD na pulpit - Animals cz. 2 Tapety na  Pulpit (Auto Wallpaper2) Tapety Animowane DrScene HD - 07.2012 do  Windows 7,Vista Kompozycja Windows 7 theme Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto)