Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3527
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Beachy Head - klif samobójców
Beachy Head - kli..
Likwidacja przyciemnienia szyb po Rosyjsku
Likwidacja przyci..
Historia prawdziwej przyjaźni .
Historia prawdziw..
Nasza piękna planeta Ziemia.
Nasza piękna plan..
Największe rogi świata.
Największe rogi ś..
Wytatuowane dziecko
Wytatuowane dziec..
Reklamy
Galeria zdjęć
Joby Mathew mistrz świata w Arm Wrestlingu Przerazające skórzane gadżety Body art. Ptaki. Opuszczona Wyspa Gunkanjim Hamburgery z kobry Relaks z wielorybami. Ohydne rzeźby anatomiczne Jonathana Payne'a Tajfun Bolaven dociera do wybrzeży Chin Koci Monaster Wpadki z Photoshopem Jak wydoroślał Elvis z Uwolnić orkę Hideto Matsumoto Najdłuższe cygaro na świecie 3D obrazy. Muzeum Titanica Maskotki z ręczników Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Zakłady psychiatryczne w Azji
Najnowsze sondaże
7,9%
26,9%
8,3%
50,1%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1457
Polecamy
Tapety
Canyon.Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (7foto) Broń -Tapety na pulpit Wellwasser Bluescreen Screensaver Wampirzyce HD-Wallpapers 2560X1600 Great Smoky Mountains.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (17 foto)