Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 3 4981
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Fri 18-02-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Damien Walters 2010
Damien Walters 20..
Olbrzymi brzuch ze zwisającym  fałdem
Olbrzymi brzuch z..
Najjadowitsze węże na świecie
Najjadowitsze węż..
Zanurkowali między płyty tektoniczne.
Zanurkowali międz..
Uważajcie na Motocykle!
Uważajcie na Moto..
19 dzieciaków upchanych w aucie!
19 dzieciaków upc..
Reklamy
Galeria zdjęć
Kostiumy na Halloween Czarujący świat snów Wielkie trzęsienie ziemi w Kantō Najpiękniejsze zawodniczki MMA 86-letnia księżniczka  Alby w bikini Wydał £ 100,000 by upodobnić się do Kim Kardashian. Niezwykły kalejdoskop Ciężki Gustaw Odcięta głowa - żart Majty w górę! Tego typu okrucieństwo nie powinno ujść bezkarnie. Urocze maleństwa Tunel w Domu Coraz bliżej Święta Gwiezdne bryki. 147 ofiar amerykańskiego bombardowania w Afganistanie Z izby wytrzeźwień w Rosji.(+18) Brad Pitt w 1999r.
Najnowsze sondaże
36,7%
18,5%
11,6%
33,2%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 491
Tapety