Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 2 3343
Avatar
Fajki z pianki morskiej meerschaum
Dodał: Maniak »   Pt 18-02-2011 20:14 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

W 1723 Karol Kovcs, rzemieślnik z Budy, użył jako pierwszy surowca do wyrobu fajki sepiolitu, czyli tzw. pianki morskiej. Ten minerał o drobno-porowatej strukturze, bardzo lekki i łatwy w obróbce, stał się popularnym materiałem fajczarskim w XVIII i XIX wieku. Świetnie nadający się do precyzyjnego rzeźbienia, o biało-kremowej barwie, zyskującej z czasem piękną patynę, znalazł zastosowanie głównie w wyrobie fajek luksusowych, często w połączeniu z bursztynowymi ustnikami i okuciami ze szlachetnych metali. Do szczególnej maestrii w wykonywaniu fajek z pianki morskiej doszli rzemieślnicy austro-węgierscy, zwłaszcza wiedeńscy. Wyczerpanie złóż sepiolitu w Turcji, skąd importowano surowiec, w połowie XIX wieku spowodowało spadek produkcji. Po odkryciu nowych bogatych złóż w Afryce w połowie XX w. wznowiono produkcję, lecz zainteresowanie tym typem fajek jest obecnie głównie kolekcjonerskie.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 3
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Walka na kule - Times Square
Walka na kule - T..
Najbrzydsze maskotki w historii sportu
Najbrzydsze masko..
Najdziwniejsze zdjęcia ciąży
Najdziwniejsze zd..
Airbus A380 Extreme Crosswind Landing
Airbus A380 Extre..
Pies asystujący
Pies asystujący
Buto mobile.
Buto mobile.
Reklamy
Galeria zdjęć
Kózka z ośmioma nogami! Potworne kraksy i zabawne incydenty na drodze  Przerażające, straszne zdjęcia. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Jak wyglądaliby ludzie, gdyby ich twarze były idealnie symetryczne. Typowe blondynki Michelle Brent ma szóstego męża, Wpadki w ubiorze Gąsieniczka? Kamieniołomy marmurów Niesamowite rzeźby ze śniegu Szok Jej talia ma 40 cm obwodu Takie rzeczy to tylko w Rosji Ludzie podczas upadku . Kerry Skarbakka Zabawne zwierzątka Dziecko w reklamowce Obrazy ze słów
Najnowsze sondaże
8,2%
27,2%
8,5%
49,4%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1391
Polecamy
Tapety
Kompozycja ChromeXP2  SP1-SP3. Tapety Animals na pulpit komputera - I  1920X1200 (32 foto) Tapety na  Pulpit (Auto Wallpaper2) Tapety HD na pulpit  Nature Landscapes Wallpapers Kompozycja Black Kice Tapety na pulpit 1600X1200 Australia !