Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
- 3 10823
Avatar
Drakunkuloza
Dodał: monika »   Tue 18-10-2011 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »

Choroba pasożytnicza, wywołana przez nitkowca podskórnego Dracunculus medinensis. Dawniej występowała w wielu krajach pasa zwrotnikowego w Afryce i w Azji Środkowej, gdzie nazywano go risztą (z języka tadżyckiego: nić, nitka). Obecnie jest stwierdzana prawie wyłącznie w kilku krajach Afryki: Sudanie, Nigerii, Nigrze. Aktualnie na świecie choruje na drakunkulozę około 10 000 osób Do zarażenia człowieka dochodzi podczas spożycia wody, w której znajdują się skorupiaki z rodzaju Cyclops. Larwy przebijają ścianę żołądka lub jelit, łączą się w pary i dojrzewają. Osobniki męskie giną, natomiast samice rosną przez około 1 rok i w końcu lokalizują się w tkance podskórnej, najczęściej kończyn dolnych, gdzie ich długość może dochodzić do 1 metra. W skórze, w miejscu, gdzie znajduje się część przednia pasożyta, powstaje pęcherzyk, który najczęściej w przypadku kontaktu z wodą pęka i powstaje owrzodzenie, w którym widoczna jest przednia część pasożyta, a uwolnione w ten sposób larwy przedostają się do środowiska wodnego i może się rozpocząć kolejny cykl życiowy pasożyta.Do czasu zlokalizowania się pasożyta pod skórą zwykle nie występują żadne objawy. W momencie tworzenia się pęcherza w skórze występuje ból i pieczenie w jego miejscu, natomiast po jego pęknięciu przebieg jest już bezbólowy. Wokół rany może dojść do wtórnego nadkażenia i zapalenia tkanki podskórnej, wytworzenia ropnia lub ropowicy. Czasami mogą wystąpić stany gorączkowe lub objawy alergiczne (zwykle przed pęknięciem pęcherzyka z wytworzeniem owrzodzenia).
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 2
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Żywa biżuteria
Żywa biżuteria
Niezwykłą umiejętność 25-letniego Chińczyka
Niezwykłą umiejęt..
Drzewo przewrócone przez burzę przebiło dach
Drzewo przewrócon..
Kabul. Oddział Leczenia Uzależnień od narkotyków
Kabul. Oddział Le..
Sztuka malowania ścian
Sztuka malowania ..
Coś od rodziny Adamsów…
Coś od rodziny Ad..
Reklamy
Galeria zdjęć
Dziecięce koszmary. Śmieszne zdjęcia Powstawanie tornada Bastei Ryba z ludzkim uzebieniem ! Realne domy inspirowane przez Cartoon Lady Gaga znów szokuje. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Moustafa Ismail.rekordzista świata w kategorii największy biceps Szokująca reklama. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Amelia Fais Harnas, obrazy malowane winem Domek marzeń  na dachu Tajfun Bolaven dociera do wybrzeży Chin Podwodna sypialnia w Aquarium de Paris Gwiazdy i ich dzieci Ogród Bruno. Władze USA i dowództwo NATO chcą zwiększyć ilość kontyngentu wojskowego w Afganistanie.
Najnowsze sondaże
8,1%
25,6%
7,6%
51,7%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1883
Tapety