Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 1244
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   Sun 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Kat alternatywą dla alkoholu
Kat alternatywą d..
Umierający mężczyzna żegna się ze swoim psem
Umierający mężczy..
Szlaban
Szlaban
Przerażające lalki
Przerażające lalk..
Recykling odpadów elektrycznych w Ghanie.
Recykling odpadów..
Szansa jedna na milion
Szansa jedna na m..
Reklamy
Galeria zdjęć
Urocze mikro świnki ,malarze Innsbruck- jedno z najpiękniejszych miast Europy Jak uspokoić niesforne dziecko? Zapora Trzech Przełomów największa hydroelektrownia na świecie Najbardziej ekstremalne kąpielisko świata Nasze słodkie pupile Wazon z czekolady Zemsta na samochodzie Szamany- uzdrowiciele. Zabawne zwierzątka. Burger dla Lorda Vadera Śmieszne i ciekawe zdjęcia Zagadka dnia. Zgadnij, co to jest? Na granicy USA z Meksykiem Zaparkował samochodem na dachu garażu Najbardziej zarośnięta owca świata. Właśnie tak wygląda profil mojej siostry  na Facebooku... Figurki na stolik nocny przy łóżku,
Najnowsze sondaże
19,7%
12,5%
26,6%
41,2%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 503
Tapety