Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 551
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Jak samodzielnie zrobić wieżę dla kota
Jak samodzielnie ..
Najciekawsze ulicy świata
Najciekawsze ulic..
Alternative Hair Show 2012
Alternative Hair ..
Misie na ratunek
Misie na ratunek
Warzywa giganty
Warzywa giganty
Najsłodszy kotek na świecie
Najsłodszy kotek ..
Reklamy
Galeria zdjęć
Jeszcze jeden kotek został postrzelony Święto  Panienki Gwadelupskiej Stylowe mieszkanie w starym magazynie Najstarszy cmentarz zwierząt  w Europie Pływający dom Zagadka dnia. Zgadnij, co to jest? Biżuteria z kapsli. Atak klonów Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia. Przed ambasadą Chin w Delhi próbował się  spalić tybetański uchodźca.  Skutki zażywania metamfetaminy Wypadek Ferrari 430 Scuderia przy prędkości 300 km/h Lekarze obcięli jej wielkie piersi. Najcięższy insekt na świecie! Mieszkanie w Londynie za milion funtów Tuneli pod granicą Egiptu z palestyńską Strefą Gazy Zagadka dnia Modyfikatory ciała
Najnowsze sondaże
8,1%
27,3%
8,4%
49,5%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1405
Polecamy
Tapety
Beaches Wallpapers Tapety na pulpit Popular-02-wallpapers Wellwasser Bluescreen Screensaver Tapety na pulpit 1600X1200 Australia ! Forests. Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (28 foto) Screensaver na pulpit Zodiac Clock  3D