Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 568
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Papierowy Smok
Papierowy Smok
Pomysłowość przemytników narkotyków nie zna granic
Pomysłowość przem..
Gifki
Gifki
Ubrała suknię ślubną i próbowała wyskoczyć z 7-piętra
Ubrała suknię ślu..
Znajdż na zdjęciu  kota
Znajdż na zdjęciu..
2-metrowa anakonda w sedesie
2-metrowa anakond..
Reklamy
Galeria zdjęć
Susze w Amazonii Wysmakowana moda w obiektywie Fulvio Bonavia najbardziej roześmiana pielgrzymka świata Pływające wyspy jeziora Titicaca Shaw Paw, 70-letnia gwiazda kabaretu, postanowiła przestać być dziewicą Zakazy są po to, by je łamać! cz.VIII Papuga i Kot Makabryczne znalezisko. Ludzkie szczątki pod przewróconym drzewem Stroje i przebrania na Halloween Kąpiel w fontannie Magnum 44  vs chińska amunicja Hiperrealizm. Człowiek czy rzeźba? Melanistyczne zwierzęta Muzeum Ferrari w Maranello. Chłopiec, który przyjaźni się ze Świstakami. Licia Ronzulli zabrała niemowlę na posiedzienie Parlamentu Europejskiego. Bardzo, bardzo dziwny ślub Akwarium na Okinawie.
Najnowsze sondaże
8,1%
27,1%
8,4%
49,6%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1412
Polecamy
Tapety
Tapety Noworoczne Tapety Sylwestrowe (1600X1200) Tapety HD na pulpit - Animals cz. 1 Kompozycja systemu Azenis2 Lakes.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (50 foto) Kompozycja Safari do win XP SP1-SP3. Tapety na telefon )