Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 526
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zombi-Laden
Zombi-Laden
Żarty i tajemnice wojska
Żarty i tajemnice..
Ekstremalny most kolejowy
Ekstremalny most ..
Uzależniona od zjadania gąbki z mebli
Uzależniona od zj..
Naj, naj, naj...
Naj, naj, naj...
Tatuaże
Tatuaże
Reklamy
Galeria zdjęć
Krwawe skoki z hakami w plecach Nowa moda w Chinach . Śluby w nazistowskim stylu Filiżanki z niespodzianką Czolowe zderzenie dwóch BMW Jeleń uratował tonącego marmota Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Kostiumy na BlizzCon 2011 Bunkry w Albanii Aelita Andre  najmłodsza profesjonalna malarka na świecie. Pustynia na której można pływać W Chinach powstaje lalka z twarzą Steva Jobsa Porcelana od Marii Rubinke Jajko z niespodzianką Statystyczna twarz kobiet z różnych zakątków świata Śmieszne i ciekawe zdjęcia Najstarsza modelka Daphne Selfe ma 82 lata Sposób na złodzieja Anime z McDonalda.
Najnowsze sondaże
40,8%
19,2%
11,9%
28,1%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 395
Polecamy
Tapety
Valentine 3D Screensaver  Tapety HD na pulpit - Animals cz. 3 Water Clock 3D Screensaver Tapety Noworoczne Tapety Sylwestrowe (1600X1200) HD Wallpapers cz1. Canyon.Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (7foto)