Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 541
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zabawki stworzone na podstawie dziecięcych rysunków
Zabawki stworzone..
Nietypowe bałwany
Nietypowe bałwany
Japonski akademik
Japonski akademik
Japońskie słodycze
Japońskie słodycz..
Japońska moda
Japońska moda
Fanki World Of Warcraft
Fanki World Of Wa..
Reklamy
Galeria zdjęć
Emocje Husky Mistrzostwa  w jedzeniu ostryg Toksyczne opary kwasu na  ulicach Chin. Marsylia tonie w śmieciach. Pływając z rekinami Królowa Elżbieta II skończyła 85 lat WFT? czyli o co tutaj chodzi? „dziewczyną ze skrzydłami anioła” Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia. Hot Air Balloon Fiesta na Filipinach Pokemony po walce Slumsy w centrum Kijowa Kamasutra w kategorii Sport Konfucjusz jak żywy Najdłuższe wąsy świata Fascynujące obrazy. Jerico Santander Kontrowersyjne reklamy o podtekście erotycznym Palau, Jezioro Meduz.
Najnowsze sondaże
8,2%
27,2%
8,5%
49,4%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1392
Polecamy
Tapety
Hot Auto Wallpapers 1600X1200 Diably,Diablice i inne demony Great Smoky Mountains.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (17 foto) Kompozycja Gray Zune Hot Video Wallpapers -01 Lakes.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (50 foto)