Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 725
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Mario ma przechlapane
Mario ma przechla..
Fotografie Eolo Perfido
Fotografie Eolo P..
Niezwykłe rysunki Motohiro Nezu
Niezwykłe rysunki..
Najmniejsze samochody świata.
Najmniejsze samoc..
Limony mutanty
Limony mutanty
Teraz włosy można sobie wytatuować
Teraz włosy można..
Reklamy
Galeria zdjęć
Czekoladowa fontanna . Wylinka u scolopendry Niezwykły wieżowiec  w Niżnym Nowogrodzie. Obciachowa opalenizna Wenezuela - kraj przemocy I like it! Gadżety od Facebooka Zagadka dnia, zgadnij , jaki zawód wykonują ci panowie? Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia. 19 latka waży 400 kilogramów. Zdjęcia zrobione akurat w odpowiednim momencie Niedźwiedź  wdrapał się na słup wysokiego napięcia i zasnął Portret Martina Luthera Kinga z Kostek Rubika. Pies z puszką po kawie na szyje Pomysł na prezent dla ukochanej... Ilustracje Felideusa Bubastisa Dramat na jeziorze Złodziej butów złapany. Proteiny
Najnowsze sondaże
19,3%
12,7%
26,2%
41,8%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 450
Polecamy
Tapety
Kompozycja Legends do win XP SP1-SP3. Tapety Noworoczne Tapety Sylwestrowe (1600X1200)  Tapety HD na pulpit - Animals cz. 3 Tapety na pulpit Popular-02-wallpapers Tapety na telefon ) Tropical Fish 3D Screensaver