Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 789
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Tuning po japońsku .
Tuning po japońsk..
Najdziwniejsze kwiaty świata
Najdziwniejsze kw..
Głowa węża atakuje!
Głowa węża atakuj..
Konceptualne laptopy.
Konceptualne lapt..
Jeleń ze  strzałą  w głowie
Jeleń ze strzałą..
Zabawne zwierzątka -wyraki .
Zabawne zwierzątk..
Reklamy
Galeria zdjęć
Dźwig runął na samochody Huragan Katia atakuje Wielką Brytanię Jedzenie żywej ośmiornicy Server Wikileaks Twarz Katie Meehan była zdeformowana przez ogromną cystę Kosztowny wypadek Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Śmieszne zdjęcia na dobry humor Oto Miriam kobieta z brodą! Zdjęcia zrobione w odpowiednim momencie Lollihop -najsłodszy kangur na świecie Gazeta w 3D. Początek nowej ery? Wysypisko śmieci Gradobicie w Ohio Freeganie W niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. Historia sukcesu w odchudzaniu WFT? czyli o co tutaj chodzi?
Najnowsze sondaże
38,3%
18,7%
12,1%
30,8%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 454
Polecamy
Tapety
Diably,Diablice i inne demony Voyage of Columbus 3D Screensaver Tapety Noworoczne Tapety Sylwestrowe (1600X1200) Broń -Tapety na pulpit Wampirzyce Canyon.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (7foto)