Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 837
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Jak kręcą reklamę Old Spice
Jak kręcą reklamę..
Ogrody Edenu
Ogrody Edenu
Sakie rzeczy tylko w Tajlandii
Sakie rzeczy tylk..
Moskwa. Dym paraliżuje miasto
Moskwa. Dym paral..
Pakistańskie dzieci bawią się w zamachowca samobójce.
Pakistańskie dzie..
Tornado w kształcie łuku
Tornado w kształc..
Reklamy
null
Galeria zdjęć
Skandaliczne i prowokacyjne okładki czasopism Czy ta dziewczyna wygląda na 11-latkę? Gigantyczny pyton pod maską O jaki ładny kotek Śmieszne faile i wypadki Pikselowe włosy , czyli xpresionpixel. Diego Poodle Śmieszne i ciekawe zdjęcia Reakcja dzieci na prezenty Runął dach stadionu Twente Opuszczona posiadłość  niemieckiego  lekarza Kot-kleptoman Lodowe jaskinie na Kamczatce Największy biust świata Odmówili  przeprowadzki. Niania dla króliczków Śmieszne i ciekawe zdjęcia Kreatywne łóżka
Najnowsze sondaże
37,6%
18,8%
12,1%
31,5%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 463
Polecamy
null
Tapety
 Tapety HD na pulpit - Animals cz. 2 Wellwasser Bluescreen Screensaver HD-Wallpapers 2560X1600 Canyon.Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (7foto) Best HD Wallpapers Pack-691 Diably,Diablice i inne demony