Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 1173
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   Sun 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Nietypowy całus
Nietypowy całus
Tragedia koło Tesco w bydgoszczy (wypadek samochodowy)
Tragedia koło Tes..
Z niesamowitą precyzją
Z niesamowitą pre..
Naga Madonna
Naga Madonna
Niezwykła kolekcja mebli
Niezwykła kolekcj..
Zbudował Arkę Noego w skali 11
Zbudował Arkę Noe..
Reklamy
Galeria zdjęć
Kompilacja faili plażowych Nietypowy sufit w pałacu królewskim Piękne miejsce w Chinach Korzystają z okazji. Dziewczyny z rosyjskich portali społecznościowych cz.III Filmowe transformacje Konkurs bikini dla  kobiet w ciąży. Zdjęcia zrobione akurat w odpowiednim momencie  Nie zadzieraj z gużcem Oczy stawonogów Przemalował się na Vincenta van Gogha Hideto Matsumoto Śmieszne i ciekawe zdjęcia Małe jeże Eminemowi nie spodobał tyłek Sachy Barona Cohena Bratanica Bin Ladena.Wafah Dufour Architektoniczne pierścionki Nie ma połowy ciała, ale żyje jak normalny człowiek
Najnowsze sondaże
36,6%
18,4%
11,5%
33,5%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 495
Tapety