Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 602
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Wsadził zalany laptop do piekarnika...
Wsadził zalany la..
Dziwaczni ludzie
Dziwaczni ludzie
Połknęła 78 łyżek i widelców.
Połknęła 78 łyżek..
WEEE Man
WEEE Man
Co robi ta kobieta?
Co robi ta kobiet..
Śmieszne zdjęcia
Śmieszne zdjęcia
Reklamy
Galeria zdjęć
Worst Sztuka. Rysunek - Iluzja. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Nerina Orton posiadaczka najwęższej talii w  Wielkiej Brytanii. Uroczyste przedstawienie  w przedszkolu w Strefie Gazy Drzewa z pałeczek do jedzenia Wystawa osobistych rzeczy Michaela  Jaksona Głazy Moeraki. Zabawny staruszek Kilka  pomysłów na Halloween Człowiek z wielkim sercem Niezwykły los chińskiego włóczęgi Produkcja pepsi w Iraku Niezwykłe rzeżby autorstwa Grega Brothertona Zobacz, jak się zmienił Macaulay Culkin Pij mleko! Najdłuższe nazwy  geograficzne na świecie Czyściec  techniki komputerowej . Lakshmi Tatma idzie do szkoły
Najnowsze sondaże
40,0%
19,0%
11,6%
29,4%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 415
Polecamy
Tapety
Tapety na Pulpit kreatyw 2011 cz1 Fotografie typu rybie oko. Tapety HD na pulpit - Animals cz. 1 Tapety 3D HD - High Definition Animal Wallpapers 1600x1200 Water Clock 3D Screensaver