Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 521
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Podaj planecie dłoń
Podaj planecie dł..
Stylowe buty
Stylowe buty
Znajdź na zdjęciach kota
Znajdź na zdjęcia..
Rosyjski łowca adrenaliny -   My conquest 2
Rosyjski łowca ad..
Dziecko urodziło się z dwoma twarzami
Dziecko urodziło ..
Zgrabne nóżki, ale...
Zgrabne nóżki, al..
Reklamy
Galeria zdjęć
Zemsta po amerykańsku Zawartość torebek i kieszeni   Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Pomysły na modding komputera Scold’s bridle  Co znajduje się wewnątrz Vana? Fotograf z Kabulu Niesamowite rzeźby ze śniegu Bikini Zabawy z Photoshopem. Niesamowite tatuaże Pod dachem zadomowiły się pszczoły. Ofiary Czarnobylu. Dynie w Halloween Domowy pupilek Królowa Anglii i Prezydenci USA Zagadka dnia. Zgadnij, co to jest? Zabawne zwierzęta
Najnowsze sondaże
40,8%
19,2%
11,9%
28,1%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 395
Polecamy
Tapety
Canyon.Tapety na pulpit komputera  1600X1200 (7foto) Animal Wallpapers 1600x1200 Tapety - Biała broń HD ilość 235 Kompozycja Black Kice Forests. Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (28 foto) Kompozycja Legends do win XP SP1-SP3.