Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 703
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Wątpliwości na temat  płci
Wątpliwości na te..
Pomysł na strój halloween
Pomysł na strój h..
Plantacja zioła u babci na ogródku (Rosja)
Plantacja zioła u..
Niezwykła rzeźba Scotta Weavera
Niezwykła rzeźba ..
Straszne lalki Marilyn Mansfield .
Straszne lalki Ma..
Usmażył rybę z akwarium
Usmażył rybę z ak..
Reklamy
Galeria zdjęć
Kreatywna reklama Zalany Rolls-Royce Ghost Statek kontra most Mutant z Fukushimy Seksowne dziewczyny z Copa America Oryginalne wazony Wybuch wulkanu Kalapana, Hawaii. Gumowa Ściana - Seattle Dzieciaki Niesamowite zdjęcia chmur Fotobomby ze zwierzętami Zwierzaki i ich pluszaki Cosplayerki Gdzie tkwi  tajemnica idealnej skóry Idący człowiek I za ponad 104 mln $ Hockern! Największa od 35 lat powódź w Australii Dom ze starych gazet
Najnowsze sondaże
19,4%
12,1%
26,5%
42,0%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 438
Polecamy
Tapety
Kompozycja systemu Azenis2 Gorące Dziewczyny na tapetach (125 HD) Broń -Tapety na pulpit Theme XPack Kompozycja Windows 7 theme Forests. Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (28 foto)