Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 1104
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   Sun 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Czy sztuczne może być piękne ?
Czy sztuczne może..
Obrazy z kostek Rubika
Obrazy z kostek R..
9 metrowy papierowy statek
9 metrowy papiero..
Stanie głową na gwoździu, to dla niego pestka
Stanie głową na g..
Kreatywna reklama na słupach ogłoszeniowych
Kreatywna reklama..
Mało brakowało
Mało brakowało
Reklamy
Galeria zdjęć
Weźmie ślub sama ze sobą. Makabryczne znalezisko. Ludzkie szczątki pod przewróconym drzewem Ten to miał szczęście Wilk polarny Roboty-foczki dla osób zapadających na depresję Najgorętsze sceny. Piłka nożna Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Krowa jednorożec? Takie rzeczy tylko w Chinach Lekarze usunęli z jego brzucha prawie 6 kg metalowych przedmiotów. Kamuflaż Zdjęcia zrobione w odpowiednim momencie. Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Niedźwiedź brunatny utknął na drzewie Absurdy i bezsensy  w architektonice. Za kulisami Hobbita Zdjęcia zrobione w odpowiednim momencie. Tuning po japońsku . To nie był ich najlepszy dzień.
Najnowsze sondaże
19,0%
12,9%
26,2%
41,9%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 489
Tapety