Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 626
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
29-latka prawie umarła przez swoje gigantyczne piersi
29-latka prawie u..
Przytulanki
Przytulanki
Czarodziejski ogród.
Czarodziejski ogr..
Najgorsze nagranie ślubne, jakie widzieliście
Najgorsze nagrani..
Dom osunął pod ziemię.
Dom osunął pod zi..
Schody ruchome w Iraku
Schody ruchome w ..
Reklamy
Galeria zdjęć
Kostaryka. Zbieranie jaj żółwi do celów konsumpcyjnych Zwloki kotów pod tonami śmieci w mieszkaniu  Najśmieszniejsze zdjęcia z kolejek górskich . Gorące imprezy w szwedzkich klubach Ewolucja …Degradacja . Chłopiec bez stóp w szkółce FC Barcelony Magiczny świat Yuehui Tang Śmieszne i ciekawe zdjęcia Zamieszki na szczycie G20 w Londynie. Zupa błyskawiczna. Facet o 24 palcach Opuszczona rezydencja Tysona Godzina dla Ziemi Takie rzeczy tylko w Rosji Przerażające lalki Barbie juz nie w modzie Zawaliła się scena podczas koncertu. Pięć osób nie żyje Części garderoby ... z drewna
Najnowsze sondaże
18,5%
12,5%
26,6%
42,4%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 417
Polecamy
Tapety
Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto) Tapety Animals na pulpit komputera - II  1920X1200 (33 foto) Tapety HD  - Piękne  zakątki świata Tapety Animals na pulpit komputera - I  1920X1200 (32 foto) Forests. Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (28 foto) Kompozycja Windows 7 theme