Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 876
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Zapylenie u  roslin. Makrofotografii
Zapylenie u rosl..
Święty Mikołaj zatrzymany przez Policję
Święty Mikołaj za..
Marsz (Nie) Milczenia w obronie praw zwierząt
Marsz (Nie) Milcz..
Dzień Rekordów Guinnessa.
Dzień Rekordów Gu..
Dwie lesbijki  kastrują swojego 11 letniego synka
Dwie lesbijki ka..
Big Dog w akcji
Big Dog w akcji
Reklamy
null
Galeria zdjęć
Labirynt z książek Billboardy, których trudno nie zauważyć Galaretka alkoholowa (jello shots) w arbuzie Historia  Amazonki w fotografiach i własnie tak ja zostałem gubernatorem Liu Bolin.Sztuka kamuflażu. Śmieszne i ciekawe zdjęcia ''Domy '' Gwiazd Tatuaże z marihuaną Yareta, jedna z najstarszych roślin na świecie Zabawne zwierzęta Body kamuflaż. Ciało wpisane w krajobraz WTF? Zabawne i ciekawe zdjecia na rózne tematy Miss America Transwestytów. Wyprodukowano pas cnoty dla psów Megapajęczyna Przypadkowo wbił sobie gwóźdź  w nos
Najnowsze sondaże
7,9%
26,1%
7,8%
51,0%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1656
Polecamy
null
Tapety
Kompozycja Legends do win XP SP1-SP3. Tropical Fish 3D Screensaver Kompozycja systemu Azenis2 Cristmas Screensaer 3D od 3D Planet Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto) Canyon.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (7foto)