Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 577
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Nie obcinał włosów  przez ostatnie 70 lat
Nie obcinał włosó..
Kanapka z niespodzianką
Kanapka z niespod..
Nowy rekord świata w układaniu patyczków do lodów
Nowy rekord świat..
100 hitów YouTube 2010 w 170 sekund
100 hitów YouTube..
Wypchane zwierzątko
Wypchane zwierząt..
Co dzieje się wewnątrz Twojego organizmu
Co dzieje się wew..
Reklamy
Galeria zdjęć
Gigantyczna czekolada Zdzisław Beksiński Drastyczny wypadek Do kogo oni są podobni Straszne rzeźby opuszczonego miasta Rhyolite Zdjęcia zrobione w odpowiednim momencie. Nogi Rihanny Śmieszne i ciekawe zdjęcia Dziewczyny, na rowery! Śmieszne i ciekawe zdjęcia Fotobomby cz. 15 Kontrowersyjna biżuteria od Joji Kojima Śmieszne i ciekawe zdjęcia Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia. Zabawna matematyka Choinka komputerowego geeka Darth Vader na Hawajach Lotnisko Courchevel tylko dla najlepszych pilotów
Najnowsze sondaże
40,2%
19,1%
11,8%
28,9%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 408
Polecamy
Tapety
Tapety na telefon ) Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto) Water Clock 3D Screensaver Lakes.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (50 foto) Tapety Animowane DrScene HD - 07.2012 do  Windows 7,Vista Hot Video Wallpapers -01