Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 927
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Toksyczne opary kwasu na  ulicach Chin.
Toksyczne opary k..
Omlet
Omlet
Tak tańczą mistrzynie tańca na rurze
Tak tańczą mistrz..
To nie to co myślisz!!!
To nie to co myśl..
Gabe Marsh 7-letni  pływak bez  nóg i ręki!
Gabe Marsh 7-letn..
Targ rybny Tsukiji w Tokio
Targ rybny Tsukij..
Reklamy
null
Galeria zdjęć
Kots Kaal Pato  Festiwal znęcania sie nad zwierzętami RTG Ryb Jego ciało pokrywają tysiące bolesnych bąbli. Nietypowe spodnie z wbudowaną klawiaturą Richard Heeks, świat w mydlanych bańkach Ramen Burger Sesja Lady Gagi dla magazynu Vogue Ideał kobiety Verne Troyera Dłuuuuugi jęzor 23-letnia amiszka została modelką Zagadka dnia. Zgadnij co to za zwierze? Zaklinowane zwierzęta. Krokodyl zaatakował samochód szeryfa Piranie w akcji Galeria tatuazy Pieniążkowe  drzewo Shark finning Wieczór marzeń
Najnowsze sondaże
8,0%
26,2%
7,7%
51,0%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1681
Polecamy
null
Tapety
Voyage of Columbus 3D Screensaver  Tapety HD na pulpit - Animals cz. 3 Diably,Diablice i inne demony Wampirzyce Broń -Tapety na pulpit Great Smoky Mountains.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (17 foto)