Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 646
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Kwiaty pod napięciem 80 000 volt
Kwiaty pod napięc..
Dzień Pieczonej Świni na Filipinach
Dzień Pieczonej Ś..
Najlepsze lotnisko świata. Port lotniczy Seul-Inczhon
Najlepsze lotnisk..
Lekarze przyszyli mu nogę bez kolana tył naprzód
Lekarze przyszyli..
Paintball może być niebezpieczny
Paintball może by..
Jeleń kontra łabędź.
Jeleń kontra łabę..
Reklamy
Galeria zdjęć
Standardy piękna mężczyzn plemienia Luo Śmieszne i ciekawe zdjęcia Zagadka dnia. Zgadnij, co to jest? Tajemnica świnki-skarbonki Gdy nie było jeszcze komputerów... Kobiety przed i po okresie Przemalował się na Vincenta van Gogha A może ktoś woli  kurczaka Wymagające role Zabawne zwierzęta Zabawne zwierzęta Pieski śpią ... Piękne odbicie gór Jak zrobić świecące kule lodu   Rewelacyjne zdjęcia mgły Zdjęcia zrobione w odpowiednim momencie. Amy Winehouse kompletnie pijana trafiła do szpitala. owady i biżuteria wykonane z części zegarków i żarówek
Najnowsze sondaże
39,4%
19,2%
11,6%
29,7%
Co dzienne
2-3 razy w tygodniu
Co tydzień
Bardzo rzadko
Total votes: 421
Polecamy
Tapety
Lakes.Tapety na pulpit komputera 1600X1200 (50 foto) Kompozycja Black Kice Best HD Wallpapers Pack-691 Voyage of Columbus 3D Screensaver Forces of Nature tapety 1600X1200 (20 foto) Tapety Animowane DrScene HD - 07.2012 do  Windows 7,Vista