Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 1149
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   Sun 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Dziwne bałwany
Dziwne bałwany
Dlaczego niebezpiecznie jest jechać za cięzarówką?
Dlaczego niebezpi..
Mokre koty (śmieszne zdjęcia 19 foto)
Mokre koty (śmies..
 Automat wydający złoto
Automat wydający..
Mark Powell. Obrazy na kopertach
Mark Powell. Obra..
Jak mieszkają Chińczycy...
Jak mieszkają Chi..
Reklamy
Galeria zdjęć
Ewolucja Porsche 911 Restauracja na drzewie Śmieszne fotki dla dorosłych Śmieszne i ciekawe zdjęcia Ale brwi, albo brew Dziewczyny w deszczu Pomysł na  stare pianino Gwiazdy porno bez makijażu cz.I Krowa jednorożec? Takie rzeczy tylko w Chinach Wygrał lamborghini, kilka godzin później je rozbił Cud, że przeżył taki wypadek Pociąg w Egipcie uderzył w samochody  24 osoby zginęły, a 28 odniosło obrażenia Seks symbole  dzisiaj . Zabawy z Photoshopem. Eksplozja szambiarki w centrum miasta Nowy dom Naomi Campbells w kształcie oka Horusa Śmieszne i ciekawe zdjęcia Momenty w których mówisz O cholera! cz.II
Najnowsze sondaże
19,1%
12,8%
26,4%
41,8%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 493
Tapety