Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 8 1122
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   Sun 15-09-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Foto sesja z pulchnymi modelkami
Foto sesja z pulc..
Najważniejszy komputer w biurze
Najważniejszy kom..
Nigdy już reklama wafelków nie będzie dla was tym, czym była do tej pory!
Nigdy już reklama..
Cztery małe białe lwy
Cztery małe białe..
Modelki Playboya 30 lat później
Modelki Playboya ..
Kostium firmy Adidas dla pieska
Kostium firmy Adi..
Reklamy
Galeria zdjęć
Najbardziej makabryczny tort ślubny żebracy w ameryce Własna piwnica na wino Idący człowiek I za ponad 104 mln $ Największy mandat w historii Najbardziej absurdalne rysopisy przestępców Fotografie z graffiti Z dwoma twarzami (+18) Celebryci kontra postacie historyczne Ależ to słodkie Oto najwyższa na świecie ścianka wspinaczkowa. Obraz z maszyny do pisania Więzienie kontra burdel  Parada przebranych psów z okazji Halloween. Zabawne bałwany. Śmiertelny wypadek Niezwykła transformacja  bezdomnego weterana Brodaczy
Najnowsze sondaże
19,2%
12,9%
26,1%
41,8%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 490
Tapety