Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 7 597
Avatar
Bastei
Dodał: Sandra »   N 15-09-2013 20:26 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Bastei - formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen. Pierwsze wzmianki pisemne o skałach pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym (przez Christiana Augusta Gottloba Eberharda). W tym czasie Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 r. rzeźnik Pietzsch, mieszkający w pobliskiej miejscowości Lohmen rozpoczął sprzedaż posiłków i napojów odwiedzającym punkt widokowy turystom. Działalność ta przyniosła mu dochody, przez co dwa lata później zbudował kuchnię pod nawisem skalnym, w bezpośrednim sąsiedztwie z coraz częściej opisywaną i uwiecznianą na obrazach atrakcją.
W 1826 roku w pobliżu punktu widokowego zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów oraz wzniesiono pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który łączył zewnętrzną półkę skał z zamkiem Neurathen. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową ze względu na dużą ilość turystów. Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie.
Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 0
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Bezzębny uśmiech
Bezzębny uśmiech
Gify z nagrań  z monitoringu
Gify z nagrań z ..
Facet, który wygląda jak Terminator
Facet, który wygl..
Podwodny wystrzał
Podwodny wystrzał
Zgadnij, co reklamuja  dzieciaki?
Zgadnij, co rekla..
Miły kotek
Miły kotek
Reklamy
Galeria zdjęć
Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia. Fotomanipulacje bez Photoshopa ukradli flaszkę, dając w zastaw... swoje dziecko! Świat oczami Dirka Juergensena Zdjęcia z życia klauna Ronalda 23-letni miłośnik gier zmarł podczas gry w Warcraft Tramwaj vs Hummer Niezwykłe fotografie Ryana Schude Nie szara mysz. Śmieszne i ciekawe zdjęcia Każdego ranka, odprowadza swojego syna na szkolny autobus, przebierając się w różne stroje. Kościół na kółkach Podniebna doniczka. Sky Planter Zabawne zwierzęta Ilustracje Adama Howie Kwiaty z mydła Małpa i słoń Zabawne pojazdy
Najnowsze sondaże
18,5%
12,6%
26,6%
42,4%
Gifki
Tapety
Wideo
Zdjęcia
Total votes: 406
Polecamy
Tapety
Tapety Animals na pulpit komputera - II  1920X1200 (33 foto) Western Railway 3D Screensaver Tapety Christmas Girls Wallpapers (40 foto) Beaches Wallpapers Tapety HD na pulpit  Nature Landscapes Wallpapers Tapety Continents - Kontynenty