Zaloguj » Rejestracja » Odzyskaj hasło »
+ 25 3292
Avatar
5,5-metrowy wstęgor królewski u brzegów Kalifornii.
Dodał: Sandra »   Thu 24-10-2013 Zgłoś naruszenie » Wyślij do znajomych »
Biolog morski Jasmine Santana nurkując u wybrzeży wyspy Catalina w Kalifornii odkryła przy dnie zwłoki 5,5-metrowego wstęgora królewskiego. Ten gatunek ryby głębinowej bardzo rzadko pojawia się przy powierzchni i nie został dotąd drobiazgowo przebadany, ponieważ żyje na głębokości do 1000 metrów. Truchło olbrzymiej ryby przetransportowano na brzeg, gdzie pobrano próbki tkanek i przesłano do Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Ryba ta ma zazwyczaj do 8 metrów długości, maksymalna potwierdzona długość wynosi 11 m, lecz istnieje co najmniej jedno doniesienie o osobniku, którego długość wynosiła 17 metrów. Maksymalna potwierdzona masa ciała wynosiła 272 kg.
Wstęgor królewski porusza się falistymi, wężowatymi ruchami, co – prawdopodobnie – przyczyniło się do powstania legend o wężach morskich. W wierzeniach rybaków skandynawskich przewodzi on ławicom śledzi, stąd polska nazwa król śledziowy (ang. king of herrings). Obrażenie króla śledziowego miało się kończyć odpłynięciem z łowisk zarówno króla, jak i ławic śledzi. Legendy te wywodzą się jeszcze z czasów wikingów.


Komentarze użytkowników Rozwiń komentarze » 1
Skomentuj artykuł
Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Wyrównaj do środka Wyrównaj do lewej Wyrównaj do prawej Utwórz web link   Utwórz mail link Kode :) :( :lol: :-S :-D :-| :-/ :-] :-[ :nie:

Ciekawe tematy
Niezwykłe i zabawne ilustracje Denisa Zilbera
Niezwykłe i zabaw..
Superbohaterowie
Superbohaterowie
Land-Art Cornelia Konrads
Land-Art Cornelia..
Złota nóżka
Złota nóżka
Bananowe pantofle
Bananowe pantofle
Złudzenia optyczne
Złudzenia optyczn..
Reklamy
Galeria zdjęć
Prawo natury Festiwal okrucieństwa w Yulin Zagadka dnia. Zgadnij, co to jest? Łap chwilę. Śmieszne fotki dla dorosłych Zabawa z pieniędzmi Tir staranował ogrodzenie i wjechał do pokoju! 86-letnia gimnastyczka ... Straszne bajki Śmieszne i po prostu fajne zdjęcia 1400 letnie drzewo Ginkgo na dziedzińcu buddyjskiej światyni Chiński Sprite z przekąską Granitowy nagrobek w kształcie BMW M3 Mieszanka dziwnych, zaskakujących i śmiesznych fotek Niesamowite rysunki 3D Garnitur z 460 tys. żywych pszczół Wyprodukowano pas cnoty dla psów Pieskowi  spuchła głowa.
Najnowsze sondaże
8,0%
25,8%
7,8%
51,4%
Śmieszne
Makabryczne
Czekawoski
Rozrywka
Dla dorosłych 18+
Wszystkie poza Makabryczne
Inne
Total votes: 1752
Tapety